а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распокине

распокинат; распокини, распокинав, распокинал, (ќе) распокинел
Вид збор: Глагол, свршен
Испокине, искине во голема мера или многу нешта.
Англиски: tear
Примери:
Тие ги распокинаа листовите.
Ги распокинал чевлите барајќи ја неа.