а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распознае

распознаат; распознал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6944
1. Различи некого или нешто сред множество лица или предмети.
Англиски: recognize Албански: dalloj, njoh
Примери:
Не можеше да ги распознае во темнината.
2. Познае од сите страни, запознае.
Англиски: recognize Албански: njoh
Примери:
Уште убаво не го распознал.
3. (се распознае) се различи
Англиски: recognize Албански: njoh
Примери:
Не можеме да се распознаеме.
4. (се распознае) се запознае
Англиски: get acquainted Албански: njoftohem
Примери:
Откога беше се распознале, беше ја прашал.
5. (се распознае) Види, согледа, најде некои свои особини кај некој друг.
Англиски: recognize
Примери:
Таа се распозна себеси во младата девојка.