а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распознава

распознаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5503
1. Разликува некого или нешто сред множество лица или предмети.
Англиски: recognize Албански: njoh, dalloj
2. (се) запознава
Англиски: get acquainted Албански: njoftohem