а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расповие

расповијат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36564
1. Симне повои, пелени.
Албански: heq pelena
Примери:
Прво да го расповие детето.
2. (се расповива) Симне од себе повои, пелени.
Албански: heq pelena
Примери:
Клоцало и се расповило.