а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распне

распнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За платно, мрежа, шатор - оптегне, растегне од сите страни.
Англиски: stretch Албански: shtrij, tërheq
Примери:
Шаторот го распнале сред поле.
Ги распнале јажињата.
2. Прикове, прицврсти на крст.
Англиски: crucify Албански: kryqëzoj
Употреба: Историја
Примери:
На едниот крст го распнале Христа.
3. Мачи, измачува некого.
Англиски: torture Албански: torturoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го распнаа веќе сиромавиот.
4. (се распне) Оптегне се, растегне се на сите страни.
Англиски: stretch Албански: hapet
Примери:
Се распнаа платната на ветрот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи