а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплоди

расплодат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Размножи во поголемо количество.
Англиски: breed Албански: shumëzoj
Примери:
Расплоди телиња.
2. (се расплоди) Се размножи се во поголемо количество.
Англиски: breed Албански: pjell shumë
Примери:
Зајците се расплодија во голема мера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи