а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплисне

расплиснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плисне течност на сите страни.
Англиски: slop
2. (се расплисне) Се плисне повеќе или уште повеќе.
Англиски: slop
Примери:
Се расплисна чаша вино по неговиот костум.
Изведенки
расплиснува несв.
(се) расплиснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи