а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплиска

расплискаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плиска на разни страни.
Англиски: splash Албански: stërpik
Примери:
Ја расплиска водата.
2. (се расплиска) Почне силно да врне.
Англиски: splash Албански: fort bie shi
Примери:
Се расплиска дождов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи