а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распливне

(се) распливнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. растури, се растури
Англиски: spread Албански: shpërndaj
Примери:
Се распливна маслото.
2. Направи нешто да стане нејасно, неопределено; стане нејасен, неопределен.
Англиски: spread Албански: paqartë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу се распливна во подробности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи