а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплива

распливаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. навира (од сите страни)
Англиски: pour
Примери:
(нар. поез.) Се распули по гора зелена, / што да види чудо и големо! / зашто виде војска распливала.
2. Почне да плива повеќе или уште повеќе.
Англиски: swim
Примери:
Гумените играчки се распливаа во езерото.
Децата се распливаа.
3. Со вежбање постигне добро, сигурно владеење во пливањето, подготви (загревање) за пливачки натпревар.
Англиски: swim
Примери:
Пливачите се распливаа еден час пред натпреварот.
4. За множество (народ, војска) - се појави, се раздвижи на сите страни.
Англиски: pour
Примери:
Војската се расплива по фронтот.
5. Почне да плива засилено, многу.
Англиски: swim
Примери:
Игор вчера ептен се расплива.
Изведенки
1. распливува несв.
(се) распливуваат
2. распливување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи