а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплетка

расплеткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отплетка, одмрси нешто заплеткано, замрсено.
Англиски: disentangle
Примери:
Таа ги расплетка конците.
2. (се расплетка) Се отплетка самото.
Англиски: disentangle
Примери:
Конецот се расплетка.
Шалот се расплетка.
Изведенки
1. расплеткува несв.
(се) расплеткуваат
2. расплеткување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи