а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплаче

расплачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да почне да плаче.
Англиски: cry Албански: bën të qaj
Примери:
(разг.) Ќе му ја расплаче мајката.
2. (се расплаче) Почне да плаче; почне многу да плаче.
Англиски: cry Албански: qaj fort
Примери:
Гледај да не се расплаче детето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи