а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплати

(се) расплатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Уреди парични сметки, плати се.
Англиски: settle Албански: shlyej, bëj pages
Употреба: Економија
Примери:
Ајде да се расплатиме.
2. се отплати, се одмазди, се пресмета
Англиски: revenge Албански: shpaguaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сурово се расплатиле со востаниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи