а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распламти

распламтат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто силно да гори.
Англиски: flare up Албански: kall flakë
Примери:
Ветрот го распламти огнот.
Со дување го распламти огнот.
2. Засили, поттикне, разгори во некого некое чувство.
Англиски: rekindle Албански: nxis, stimuloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја распламти борбата.
Му ја распламти желбата.
Говорот го охрабри и распламти народот.
3. (се распламти) Почне силно да гори, да пламти.
Англиски: flare up Албански: kallet flakë
Примери:
Се распламти огнот.
4. (се распламти) се засили, се разгори
Англиски: strengthen Албански: përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се распламти востанието.
Изведенки
распламтен прид.
распламтениот
Пример: распламтен оган
FlexiMac
 менување на македонски глаголи