а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплака

расплакаат
Вид збор: Глагол, свршен
расплаче
Англиски: cry
Примери:
Расплакала девет мајки.
Изрази
Му ја расплака мајката - го уништи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи