а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплакан

расплакани
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) расплака
2. Растажен, во солзи од тага, болка и сл.
Англиски: crying
Примери:
Расплакани жени и деца.
Расплакана девојка.
Изведенки
1. расплакано прил.
2. расплаканост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи