а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распишува

распишуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Објавува по писмен пат.
Англиски: write out Албански: shpall, njoftoj
Примери:
Распишува (конкурс, избори).
2. (се распишува) се распише
Албански: shpallet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи