а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распиштоли

(се) распиштолат
Вид збор: Глагол, свршен
се распојаси, се распаше
Употреба: Разговорно
Примери:
Си се распиштолил како да си сам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи