а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распишан

распишана
Вид збор: Придавка
Објавен, отворен писмен повик.
Англиски: announced
Примери:
распишан конкурс
FlexiMac
 менување на македонски глаголи