а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распитување

Вид збор: Именка, среден род
1. распрашување
Англиски: inquiry Албански: të pyeturit
2. сослушување
Англиски: interrogation Албански: dëgjim, të marunit në pyetje
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи