а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расписка

мн. расписки
Вид збор: Именка, женски род
Белешка со потпис како потврда за нешто добиено.
Англиски: receipt
Употреба: Административен термин
Примери:
Дај му расписка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи