а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распечати

распечатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Симне печат, отвори нешто запечатено.
Албански: hap letër, çvulos
Примери:
Полицајците го распечатија станот.
Ја распечати кутијата.
2. (се распечати) За нешто запечатено - се отвори, се отпечати.
Албански: hap, çvulos
Примери:
Писмото се распечатило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи