а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распетла

распетлаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. откопча, отпетла
Англиски: unbutton Албански: shpërthej, shkopsit
Примери:
Распетлај ја кошулата.
2. (се распетла) се раскопча
Англиски: unbutton Албански: shpërthekohem
Примери:
Што си се распетлал, не е многу топло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи