а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распетлан

распетлани
Вид збор: Придавка
Што е откопчан, отпетлан.
Англиски: unbuttoned
Примери:
Со распетлан врат.
распетлана кошула
FlexiMac
 менување на македонски глаголи