а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распетие

мн. распетија
Вид збор: Именка, среден род
1. Крст со слика на распнатиот Христа.
Англиски: crucifix Албански: kryqëzatë
Употреба: Црковен термин
Примери:
Се прекрсти пред распетието.
2. Распинање, ставање на крст.
Англиски: crucifixion Албански: kryqëzim
Употреба: Црковен термин
Примери:
Христово распетие.
3. казнување, мачење
Англиски: punishment Албански: ndëshkim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Распетие тој заслужи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи