а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распердуши

распердушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За птици, обично домашни - уплаши, почне да летаат пердуви.
Албански: frikëson, fluturojn pendla
Примери:
Ги распердашија кокошките.
2. Направи нешто на ситни делови.
Англиски: tatter Албански: leckos, bëj copë copë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Полека, сте го распердушиле килимот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи