а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распени

(се) распенил
Вид збор: Глагол, свршен
Пушти пена, покрие со пена.
Англиски: foam
Примери:
Се распени морето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи