а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распаќе

(едн.) распаќето
Вид збор: Именка, среден род
раскрсница
Англиски: crossroad
Употреба: Разговорно
Примери:
Се чекале на распаќето.
(разг.) На распаќе (е, се наоѓа, стои).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи