а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распаше

распашат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25781
1. Симне појас од некого или од нешто.
Англиски: loosen Албански: liroj
Примери:
Распаши го прво стариот.
2. Дозволи некој да се распушти.
Англиски: spoil Албански: lazdëroj, lë në vete
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу сте ги распашале децава.
3. (се распаше) Симне појас од себе.
Англиски: relax Албански: lirohem, relaksohem
Примери:
Се одморивме, се распашавме.
4. Загуби секоја дисциплина, се разузди.
Англиски: loosen Албански: lirohem, shfrenohem
Примери:
Што е ова, многу сте се распашале.