а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распашан

распашани
Вид збор: Придавка
1. Кој е без појас.
Англиски: ungirdled
Примери:
Распашани војници.
2. Дојден до крајните граници на распуштеноста, распојасан.
Англиски: sloppy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Распашани момчиња.
(разг.) Распашана команда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи