а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распати

распатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За домашни животни - се погрижи за нивното одгледување.
Англиски: breed Албански: ruaj, rrit
Примери:
Распати пилиња.
2. (се распати) се накоти
Англиски: breed Албански: shumëzohet, pjell
Примери:
Се распатија многу зајаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи