а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распарчи

распарчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искрши, исече на парчиња.
Англиски: tear apart
Примери:
Децата ја распарчија топката.
2. Направи да се распадне, подели целост на делови како одделни целини.
Англиски: dismember
Примери:
Големите сили ја распарчија земјата на четри дела.
3. (се распарчи) Се направи на парчиња, се искрши, се уништи.
Англиски: shatter
Примери:
Чашата падна и се распарчи.
4. (се распарчи) Со поделби се доведе доведе до уништување.
Англиски: destroy
Примери:
Некои држави се распарчија а некои се создадоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи