а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распарча

распарчат; распарчал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21758
1. Направи на парчиња.
Англиски: tear apart Албански: copëtoj, ndaj
Примери:
Го распарчија имотот.
2. уништи, сотре
Англиски: destroy Албански: shkatërroj, asgjësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ако те фатат, ќе те распарчат.
3. (се распарча) Се направи на парчиња.
Англиски: shatter Албански: copëtoj
Примери:
Се распарчило шишето.
4. (се распарча) се сотре
Англиски: destroy Албански: shkatërroj
Примери:
Паднала и се распарчила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК