а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распартали

распарталат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи на партали.
Англиски: tear to pieces Албански: bëj lecka
2. (се распартали) Се направи на партали.
Албански: shpartalloj
Примери:
Многу си се распарталил.
Сиот е распартален.
3. се отпушти се, се распаше
Англиски: relax Албански: shpartallohem, lirohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Си се распарталил како да си паша.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи