а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распара

распараат; распарал; распаран
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8065
1. Разедини нешто сошиено, рашие.
Англиски: slit Албански: çaj
Примери:
Ги распара ли панталоните?
2. разреже
Англиски: slit Албански: çaj
Примери:
Ја распара змијата на половина.
Го распарал со нож.
3. раскине, расцепи
Англиски: tear off Албански: përfundoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срцето ми го распара.
4. Реско наруши тишина, мрак и сл.
Англиски: tear Албански: shqyej
Примери:
Истрел го распара ноќниот мир.
5. (се распара) се рашие
Англиски: slit Албански: shkep
Примери:
Ти се распарала кошулата.
6. (се распара) се разреже, се расече
Англиски: slit Албански: shkep
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК