а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распарампарчи

распарампарчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи парампарче, уништи до ситни делови.
Англиски: shatter
Примери:
Децата ги распарампарчија играчките.
Тој ја распарампарчи облеката.
2. Уништи некој углед, позиција и сл.
Англиски: shatter
Употреба: Преносно значење
3. (се распарампарчи) Се уништи, сосем се распарчи.
Англиски: shatter
Примери:
Целата зграда се распарампарчи.
Бродот се распарампарчи.
Изведенки
1. распарампарчува несв.
(се) распарампарчуваат
2. распарампарчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи