а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распамети

распаметат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извади од памет, избезуми некого, уплаши некого со своите постапки до поулавување.
Англиски: madden
Примери:
Тоа велат го распаметило од бес и лутина.
2. (се распамети) Изгуби памет, моќ за расудување, се избезуми, се споулави, изгуби можност за свесно дејствување.
Англиски: madden
Изведенки
1. распаметува несв.
(се) рапаметуваат
2. распаметување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи