а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распали

распалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. разгори
Англиски: kindle Албански: ndez
Примери:
Распали го огнот.
2. Засили, разгори во некого некое чувство, желба.
Англиски: rouse Албански: zgjoj, ngjall
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу сте се распалиле, другари!
Тој умееше да ги распали борците.
Му ја распали фантазијата.
3. (се распали) Нагрее до многу висока температура.
Англиски: fire Албански: ndez
Примери:
Се распали најпосле огнов.
4. Возбуди се силно, одушеви се.
Англиски: agitate Албански: kallem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во таа атмосфера и тој се распали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи