а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распалави

(се) распалават
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да лудува, се палави.
Англиски: romp
Примери:
Многу се распалавиле децана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи