а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распакува

распакуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 37247
1. Извади содржина на пакет, куфер и сл.
Англиски: unpack Албански: shpaketoj
Примери:
Ги распакуваа сандаците.
2. (се распакува) Распакува свои предмети.
Англиски: unpack Албански: shpaketoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Еве, дури сега се распакувавме.