а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распадне

(се) распаднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се растури на делови, се разедини; се разложи на составните елементи.
Англиски: decompose Албански: shkatrroj, prish
Примери:
Ќе се распадне на дождов.
Молекулот ќе се распадне на атоми.
2. Загуби целосност, единственост, се раздели.
Англиски: fall apart Албански: ndahet, shkatërrohet
Примери:
Тогаш и семејството ќе се распадне.
Се распадна групата.
Се распадна империјата.
3. изгние, се растури
Англиски: decompose Албански: prishet, shkatërrohet
Примери:
Трупот брзо ќе се распадне во земјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи