а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распади

распадат
Вид збор: Глагол, свршен
Испади на разни страни.
Англиски: chase away
Примери:
И не распади од нашиот град.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи