а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распавта

(се) распавтаат
Вид збор: Глагол, свршен
Павта со раце и др.
Англиски: wave
Примери:
Што си се распавтал толку?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи