а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расони

расонат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расипе сон, дремка некому.
Англиски: wake up Албански: zgjoj, prish gjumin
Примери:
Одвај го расонив детето.
2. (се расони) се разбуди
Англиски: wake up Албански: zgjohem
Примери:
Се расони, не му се спие веќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи