а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расол

(едн.) расолот
Вид збор: Именка, машки род
кисела зелка
Англиски: sauerkraut Албански: rasoll, lakër turshi
Употреба: Гастрономија , Пословнично
Примери:
Една главица расол.
Изрази
(посл.) На Бадник петел, на Божиќ расол - секој ден месо, на празник кисела зелка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи