а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расолзи

расолзат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого да му се насолзат очите.
Албански: bëj të lotoj
Примери:
Ме расолзи, проклет да е!
2. (се расолзи) се расплаче
Англиски: cry Албански: qaj
Примери:
Се расолзи стариот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи