а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расобуе

расобујат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Симне обувало од некого.
Албански: zbath
Примери:
Го расобу детето.
2. (се расобуе) Симне обувало од себе.
Албански: zbathem
Примери:
Се расобуја сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи