а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расоблече

расоблечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Свлече дел од облеката или сета облека.
Англиски: undress Албански: çvesh
Примери:
Го расоблекоа и го тепаа.
2. Свлече облеката на мнозина или на сите.
Англиски: undress Албански: çvesh
Примери:
Најпосле ги расоблече децата.
3. (се расоблече) се свлече
Англиски: undress Албански: çveshem
Примери:
Се расоблече пред сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи