а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расновит

Вид збор: Придавка
Обично во составот расновит камен (камен кој на некој начин се нашол помеѓу две стебла и тука сраснал со гранките).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи