а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расмее

расмејат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика смеа кај некого.
Англиски: make laugh Албански: bëj me qesh
Примери:
Успеа да ги расмее.
2. (се расмее) Удри во смеа, почне многу да се смее.
Англиски: start laughing Албански: fillon shumë të qeshet
Примери:
Се расмеаја момите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи